1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Pratik Saçak

Pratik saçak, kapının ya da bir yere giden geçitlerin giriş kısımlarını küçük ya da büyük bir çatı işlevi gören bir biçimde yapılan. İnşaat uygulaması ile yağmur ya da güneş ışınları gibi dış etkilerden koruma işlevi gören ve ardının duvara dayalı olarak inşa edilen mimari yapılardır.

Başlıksız-1

Pratik Saçaklar Nerelerde Kullanılır?

Pratik saçak yapısının daha büyük olan biçimine ve yapının ön cephesini kaplar vaziyette olan türüne ise veranda denmektedir. Evlerine ya da başka bir alana sundurma yaptırmak isteyen kişiler firmamız ile anlaşarak bunu gerçekleştirebilir.

Başlıksız-3

Başlıksız-2

Bölgeye göre değişen mimari anlayışa ve kültüre göre değişiklik gösterebileceği gibi saçak tiplerinin skalası oldukça geniştir. Ön cephede bulunan sundurmalar yer ile birebir temas halinde olacağı gibi ince duvarlar ya da demir parmaklıklar ve benzeri unsurlarla da desteklenebilmektedir. Saçak altındaki zemin yer ile birleşik olabilir veya üç-dört tane basamaklık küçük bir merdiven yapılabilir. Boyut açısından en azından bir insan bedeninin sığacağı biçimde yapılmalıdır. Sundurmalar gerekli genişlikte olur ise üst katlarda balkon işlevi görebilmektedir.

Başlıksız-6

Bu tarz yapılar sonradan inşa edilebildiği gibi genellikle evler yapım halindeyken planlanır ve yapım halinde olan evlere dahil edilir. Sundurma bir yapının en önemli dış unsurlarından biridir. Ev ile dış dünya arasında bir sınır, mimari estetik içeren bir yapı ya da işlevsel amaçlı kullanılan mühim bir unsurdur. Sundurma yapımında çimento, tuğla gibi ağır inşaat materyalleri kullanıldığı gibi ahşaptan ya da cam panellerden de yararlanılır. Şehir planına dahil edilen parklar, spor alanları, piknik alanları gibi bölgelerde yapılan sundurmalar genellikle ahşap malzemeden yapılmaktadır. Şirket, iş yeri, iş hanı, okul gibi kurumsal yapılarda ise genellikle polimer plastik ya da cam paneller ile sundurmalar yapılabilir. Günümüzde modern mimari ile sundurma model çeşitleri de çeşitlenmiştir.